Gazoz Diyarı

Gazoz Nedir? Gazoz ismi nereden gelmektedir, Gazoz nasıl yapılır Gazozun içerisinde neler bulunmaktadır ?

İçinde karbon asidi bulunan bir çeşit şerbettir. “Gazoz” adı, Fransızca “gazlı su” anlamındaki “l’eau gazeuse” den gelir.

Gazoz, içine karbon dioksit karıştırılmış su ile yapılır. Gazlı madeni depolarda yüksek basınç altında saklanır. Bu su özel makinelerle şişelere doldurulur. Şişe açıldığı zaman karbon dioksit gazının kaçması ve gazozun köpürmesini sağlar.

         Gazoz yapımında hazırlanan gazlı suya şeker, çeşitli kokular, meyva suları karıştırılır, Bugün bu şekilde yapılmış pek çok gazoz çeşidi vardır. Ülkemizde yılda milyonlarca şişe gazoz içilir.

         Gazoz yapma düşüncesi, maden sularındaki doğal gazların dikkati çekmesiyle başlamıştır. XVIII. yüzyılda “suya hava karıştırma” yolunda birçok denemeler yapılmış, Fransız bilgini Lavoisier bu havanın karbon ve oksijen karışımı olduğunu göstermiştir. Gazozun ticari ölçüde yapılması ancak XIX. yüzyılın başlarına rastlar. Yüzyılın ortalarından itibaren de gazoz yapımı hızla gelişmiştir.

Gazoz, hazmı kolaylaştırmak, ferahlık vermek için içilir. Bununla beraber, fazlası kesinlikle insan sağlığına zararlıdır. Özellikle çocukların sürekli olarak gazoz içmesi vücutlarındaki sağlık dengesinin mutlaka bozulmasına yol açmaktadır.   

Peki Biz;

Gazoz, hangi yaşta olursanız olun kimsenin hayır diyemeyeceği tek içecek.

    Yaz içeceği gibi dursa da, her mevsim el altında olsun istenir; yemek sırasında, yemekten sonra, kahve yanına, tatlı eşliğinde, çayı kolayı tercih etmeyene, hiçbir bahaneniz yoksa bile canınız istediğinde, en çokta keyifler yerine geldiğinde…

         Resmi içeceğimiz “ayran” oldu dense de her yöreye ait yerel gazozlarımız var bizim; lezzetiyle, verdiği keyifle başka hiçbir içeceği aratmayan, “Olsa da içsek” diye damakta tat bırakan, kendine has, tek başına bile özel, her türlü sunuma yakışan. 

Gazoz Diyarı olarak en çokta bu yüzden var olmayı istedik. Markette, bakkalda, büfede bulamayacağınız yerel tatlar bir tık uzağınızda olsun diye, sizin için yerel gazoz markalarını temin ettik. İsteyen özlem duyduğu lezzetine kavuşsun, isteyen yeni lezzetleri tadabilsin diye. Yerel lezzetlerden oluşan ürün ağımız, gün geçtikte biz başka gazozları keşfettikçe büyüyor, büyüyecek de.

Sakın ola “Gazoz işte ne fark eder” demeyin, her gazoz kendi içinde farklı aromasıyla sizi farklı diyarlara taşıyor. Biz deneyip yaşadık, istiyoruz ki siz de deneyip yaşayın!

         Yaşasın yerel lezzetler, Yaşasın gazoz !

         Şimdi, bir Gazoz almaz mıydınız?

         Saygılarımızla;

www.gazozdiyari.com